Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

TAA June 2014 Grads Photo

2014 June Graduates - (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Gina Ovari, Wylie, TX; Scarlett Westbrook, Rockwall, TX; Renee Williams, Greenville, MO; Alana Croker, Kemah, TX; Ann Pena, Houston, TX; Emily Mehl, Stockton, MO; Sandra Davis, Bryan, TX; Kelly Nutt, Texarkana, TX; Sheila Sisk, George West, TX; Krista Henkelman, Robinson, TX; Daneen Shepherd, Kiefer, OK (Row 2) Mike Jones, School Director; Lori Jones, School Administrator; Troy Lippard, Instructor, Enid, OK; Jeffrey Kitchens, Aurora, CO; J.B. Bustos, Dallas, TX; Shane Broeske, Rowlett, TX; John Adair, Houston, TX; Brian Walker, El Paso, TX; Michael Weaster, Brookshire, TX; Ronnie Garner, Lorena, TX; Dan Pescatore, Allen, TX; Ian Hurlston, Daly City, CA; Jared Henkelman, Robinson, TX; Montie Davis, Instructor, Keller, TX (Row 3) Christine Moore, Kiefer, OK; James Introligator, Dallas, TX; Rodney Albert, Knowles, OK; Oscar San Miguel, Del Rio, TX; Leobardo Gonzalez, San Juan, TX; Brian Towe, Piedmont, MO; Jim DeFord, Justin, TX; Graham Blagg, Stillwater, OK; Cade Hall, Lubbock, TX; Lee Lytton, San Antonio, TX; Joe Garner, Magee, MS; Dalton Tompkins, Corinth, TX (Row 4) Philip Columbetti, Stephenville, TX; Wes Marrel, Checotah, OK; Cole Swearingen, Normangee, TX; Eric Jackson, May, TX; Michael Sanders, Pilot Point, TX; Justin Stout, Lenexa, KS; Jered Shipman, Grandview, TX; Trey Bonner, Houston, TX; Justin Madding, Danville, AR; Graham Davis, Waxahachie, TX; Woody Wallace, Trinity, TX; Austin Anderson, Ennis, TX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

feb14taagrads

2014 February Graduates - (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Rene’ McGonigle, McKinney, TX; Laura Meister, Euless, TX; Gennie Smith, Dallas, TX; Dianne Sikel, Phoenix, AZ; Tammy Quick, Snyder, TX; Mary Williams, Marceline, MO; Karyn Hahn, Brookfield, MO; LaTishia Overstreet, Livingston, TX; Lorrie Escamilla, Van Alstyne, TX (Row 2) Rich Schur, Monument, CO, Instructor; Rolando Zetina, Hubbard, TX; Nicholas Cole, Suffolk, VA; Rob Springs, Frisco, TX; Randy “Blake” Daniel, Crowley, TX; Colby Parker, Sulphur Springs, TX; Jeff L. Overstreet Sr., Livingston, TX; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director (Row 3) Eddie Lide, Bovina, TX; Cameron Carollo, Houston, TX; Brock Parks, Sheppard Air Force Base, TX; Bill Sutherland, Frisco, TX; Will Shine, Fort Worth, TX; Terry Luecke, Snyder, TX; Brent Spencer, Poteau, OK (Row 4) Robert Genova, Ponder, TX; Mark Rosenbusch, Burnet, TX; Toby Stutzman, Ulysses, KS; Pat Garner, Fort Worth, TX; Rick Darcy, Casper, WY; Tony Genova, Flower Mound, TX; Jon Schambacher, Fort Worth, TX; Byron Shinkle, Yuba City, CA; Dustin B. Glover, Elgin, OK; Brian Grogan, Alto, TX; Larry A. Richeson, Granbury, TX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

TAA Oct 2013 Grads Pic

2013 October Graduates(Bottom to Top– L to R) (Row 1) Edith Parrish-Kohler, Montgomery, TX; Lori Stevens, Flower Mound, TX; Amy Roman, Waco, TX; Anise Golden Morper, Tucumcari, NM; Angie Gallaher, Imboden, AR; Ella Yeadon, Malta, MT; Sirita Webb, Shreveport, LA (Row 2) Rich Schur, Monument, CO, Guest Speaker; Troy Lippard, Enid, OK, Instructor; Michael Woodall, Friendswood, TX; Mike Carter, Wylie, TX; David Moore, Glenn Heights, TX; Lowell Matheny, Liverpool TX ; Jim Fitzgerald, Colleyville, TX; Dean Yeadon, Malta, MT, David Pyle, South Houston, TX; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director (Row 3) Logan Pace, Lumberton, TX; A.J. Warren, Pontotoc, MS; Eddie Henson, Coppell, TX; Scott McElrath, Needville, TX; Rob Morper, Tucumcari, NM; Anthony Azizi, Frisco, TX; Joseph Haun, Russellville, TN; Rick Garren, Friendswood, TX; Danny King, Temple, TX; Phillip Braun, Midlothian, TX, Guest Speaker (Row 4) Callen Ragan, Coleman, TX; Dusty Hawkins, Simms, TX; Mark Ensign, College Station, TX; Greg Roberts, Ft. Worth, TX; Wayne Cauthron, Reeves, LA; Joshua Rush, Hempstead, TX; Charlie Cabler, Early, TX; Javier Lopez-Morton, Mexico City, MX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

TAA Aug 2013 Grads Pic

2013 August Graduates –  (Bottom to Top– L to R) (Row 1) Erica Black, Glenn Heights, TX; Taylor Real, Conroe, TX; Jennifer Real, Conroe, TX; Barbara Hobson-Whiting, Cedar Creek, TX; Jane Burch, Grand Prairie, TX; Stephanie Gamez, Litchfield Park, AZ; Dena Davis, Burleson, TX; Ashley Parmer, Royse City, TX; (Row 2) Scott Swenson, Austin, TX, Instructor; Stephen Jones, Gordonville, TX; Jackie Black, Canyon, TX; Joey Tennill, Edmond, OK; Caleb Ryan Davis, San Marcos, TX ; John L. Rogers, Valley Center, KS; Doak Lambert, Coppell, TX, Instructor; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director (Row 3) Eric Emerson, Houston, TX; Chad E. Larson, Princeton, TX; Paul Burch, Grand Prairie, TX; Martin H. Pigg, Lufkin, TX; Brett Newell, Caddo Mills, TX; Montie Davis, Keller, TX, School Representative; Logan Thomas, Houston, TX; (Row 4) Rich Schur, Monument, CO, Guest Speaker; Quinn Bledsoe, Fort Worth, TX; Robert Jackson, Dallas, TX; Wesley Link, Chico, TX; Steve Nordeth, Mesquite, TX; Brad Pace, Plano, TX; (Row 5) Chuck Hellyar, Irving, TX; Blair Freeman, Cooper, TX; David Ehlers, Tahoka, TX; Tim Vessels, Canyon, TX; Mark Bowers, Houston, TX; Rudy Baeza, Plainview, TX.

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

TAA June 2013 Grads Pic

2013 June Graduates –  (Bottom to Top– L to R) (Row 1) James Goodman, Tyler, TX; Lyndsey Fisher, Burleson, TX; Shelby Dominick Reed, Greenwood, SC; Tina Janulaitis, St. Louis, MO; Gina Hernandez, Safford, AZ; Erica C. Lovely, Marshall, TX; Danielle Wells, De Berry, TX; Elise Bell, Fort Worth, TX; Kate Phillips, Dallas, TX; Jennifer Sample, Spicewood, TX; Brittany Page, Bonham, TX (Row 2) Troy Lippard, Enid OK, Instructor; Scott Swenson, Austin, TX, Instructor; Tracy Hagen, New Braunfels, TX; Richard “Scott” DeFord, McGregor, TX; Shelby Crump, Atlanta, TX; Brian Morris, South Haven, MI; Gary R. Grant, Mission, TX; Rick Grassi, Spring, TX; Casey Cade, Longview, TX; Michael L. Sweat, Houston, TX;  Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, Director (Row 3) Chad Yeaman, Rosenberg, TX; Nick Gonzales, Pattison, TX; John Halamicek, Gainesville, TX; Eric Bradley, Dallas, TX; Jason Dykes, Taneytown, MD; Rodney Haught, Colmesneil, TX; Randy Reed, Allen, TX; John Comiskey, Aledo, TX; Rich Schur, Monument, CO, Guest Speaker; Michael Rogers, Pittsboro, NC, Instructor; (Row 4) Landon Waddle, Lago Vista, TX; Jim Kilby, Escondido, CA; Trevor Hall, Carrollton, TX; Virgil George, Burlington, CO; Mark Woodling, Dallas, TX; Craig Kerfoot, Eads, CO; Jackson Rogers, Pittsboro, NC; Michael Presto, Woodland Hills, CA; Chad Hodges, Spring, TX; Montie Davis, Keller, TX, School Rep.; (Row 5-Top) Kelly Stewart, Florien, LA; Spencer Hendricks, McKinney, TX; Jeff Hellbusch, Crescent, OK; Dylon Floyd, Trenton, GA; Colton Moore, Trenton, GA; Hayden Benton, Hawkins, TX; Daryl R. Watkins, Yantis, TX; Justin Anderle, Shiner, TX; Cole Wilson, Wheeler, TX; Colton Sawyer London, Elkhart, TX; Logan Harkey, Vernon, TX; David McDowell, Lincoln, TX.

 

Congratulations to Our Texas Auction Academy Graduates!

February 2013 Texas Auction Academy Graduating Class

2013 February Graduates(Bottom Row L to R) B. Scott Smith, El Paso, TX; Russell Wilkins, Aledo, TX; Bob Morris, South Haven, MI; Zig Ziegenhagen, Forney, TX; Mary Cooper, McKinney, TX; Jennifer Cooper, Winchester, KY; Amy Cawthon, Kerrville, TX; Debbie Zubillaga, Grapevine, TX; Andrew Cooper, Winchester, KY; Daniel Guinn, Jennings, LA; Mike Kropp, Kerrville, TX; Robert Adams, Longview, TX (Middle Row L to R) Troy Lippard, Instructor; Montie Davis, Instructor; Jason McLaughlin, Greenwood, LA; Jeff Person, Gainesville, TX; Heath Vaughan, Lee’s Summit, MO; Andy Gabehart, Coppell, TX; Kevin Rembert, Baton Rouge, LA; Arden Jackson, Jay, OK; Steve Whatley, Madison, MS; Phillip Hodges, Valley View, TX; Doug Turnau, San Antonio, TX; Rob Taylor, Arlington, TX; Casey Fransisco, Broken Arrow, OK; John Reaves, Conroe, TX; Nick Nelson, Hutchinson, KS; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, Director (Top Row L to R) Sergio Marquez, Sunland Park, NM; Troy Scalco, Katy, TX; Charles Brannon, Roanoke, TX; Richard Jones, McKinney, TX; Milton Dailey, Texarkana, TX; Blake Hartman, New Braunfels, TX; Jeff Burnett, Rio Rancho, NM; Ronny Blake, Howe, TX; Randy Dowers, Arlington, TX; Tommy Mills, Natalia, TX; Trigg Moore, Hico, TX; Jason Simon, Elk City, OK; Mark Sommerfield, Houston, TX; Bruce Prestidge, Rosser, TX.

September 2012 Texas Auction Academy Graduating Class

SEPTEMBER 2012 TEXAS AUCTION ACADEMY CLASS(Bottom Row, L to R): Scott Swenson, Instructor; Belinda rhodes, Coushatta, LA; Kenya Edzards, Paris, TX; Samantha Vanderslice, Austin, TX; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director (Row 2, L to R): Therion Watson, Humble, TX; Doug Spurgeon, Ennis, TX; Kalen Poe, Franklin, IN; Justin Carrier, Vinton, LA; Troy Lippard, Instructor (Row 3, L to R): Dennis Morrow, Wylie, TX; Aaron Brewer, Booneville, AR; Montie Davis, Instructor (Top Row L to R): Brian Bradley, Austin, TX; David Wiggin, Aubrey, TX; George Smith, Willlow Park, TX; Ethan Peralez, Floresville, TX; Carl Meyers, Houston, TX; Jeff Featherston, Hope, AR.

November 2012 Texas Auction Academy Graduating Class

NOVEMBER 2012 TEXAS AUCTION ACADEMY CLASS(Bottom Row, L to R): Kim Duncan, Mt. Vernon, IL; Victoria Lippman, Round Rock, TX; Natalie Lederle, Huntington, IN; Shelby Fullenwider, Austin, TX; Sheri Reading, Albuquerque, NM; Selena Lott, Purvis, MS; Michelle Faucon, Houston, TX (Row 2, L to R): Joseph Mulcahy III, Poway, CA; Chris Ann Lee, Lindale, TX; Maggie Thomas, Sulphur Springs, TX; Bill Burch, Arlington, TX; James Minix, Henderson, TN; Johnny Horton, Amarillo, TX; Ron Ayres, Tyler, TX; Montie Davis, Instructor; Lori Jones, School Administrator; Mike Jones, School Director (Row 3, L to R): Gregg Taylor, Brandon, MS; Bruce King, Webster, TX; Micah Dene, Houston, TX; Steve Berry, Granbury, TX; Duane Swenk, Sparta, NC; Del Robinette, Prosper, TX; Jay Palmisano, Annapolis, MD; Matthew Clark, Golden, CO (Top Row L to R): Richard Jumper, San Angelo, TX; Scott Droddy, Silsbee, TX; Monty Long, Capron, OK; Roger Ward, Crosby, TX; Dallas Denson, Fresno, TX; Lyn Bogle, Center, CO; Dillon Trammell, Mountainburg, AR; Brady Hill, Arp, TX.